Banner
Domů > Znalosti > Obsah

Eye of Angel-Lutein

Dec 16, 2015

Zavedení luteinu
Lutein je xanthophylly přirozeně se vyskytující karotenoidy, Lutein je syntetizován pouze rostlinami a podobně jako ostatní xanthophylly se vyskytuje ve velkých množstvích v zelené listové zelenině, jako je špenát, kale a žlutá mrkev. Lutein je lipofilní molekula a je obecně nerozpustný ve vodě. Lutein je přítomen v rostlinách jako estery mastných kyselin s jednou nebo dvěma mastnými kyselinami naviazanými na dvě hydroxylové skupiny.
Zdroj luteinu
Mnoho ovoce a zeleniny obsahuje lutein, ale kvůli nízkému obsahu se nedá snadno oddělit. Výskyt květů měsíčků způsobuje, že je to snadná věc. Marigold květina je každoroční bylina s oranžovou barvou. Lutein je účinnou složkou extraktu z měsíčku měsíčku, lutein je nejprve nalezen v okvětních lístcích květů měsíčků ze Švýcarska. Existuje jako "esterifikovaná" forma a je obecně znám jako ester luteinu. Ester luteinu je odvozen z květů měsíčku, což je bohatý, bezpečný a přirozený zdroj luteinu.
Funkce luteinu
1. Jako pigment je lutein primárně používán jako přírodní barvivo kvůli oranžově červené barvě. Lutein pohlcuje modré světlo a proto vypadá žlutě při nízkých koncentracích a ve vysokých koncentracích pomerančově červený.
2.Role v lidských očích bylo zjištěno, že Lutein je soustředěn v makule, malé oblasti sítnice zodpovědné za centrální vidění. Hypotéza pro přirozenou koncentraci spočívá v tom, že lutein pomáhá udržovat oči v bezpečí před oxidačním stresem a vysokoenergetickými fotony modrého světla.
3. Katarakty jsou také epidemiologické důkazy, že zvyšující se příjem luteinu a zeaxantinu snižuje riziko vzniku katarakty. Spotřeba více než 2,4 mg luteinu / zeaxantinu denně z potravin a doplňků významně korelovala se sníženým výskytem opacity jaderných čoček.
Trh luteinu
Trh s luteinem je segmentován do farmaceutických, nutraceutických, potravinových, krmiv pro domácí zvířata a krmiva pro zvířata a ryby. Lutein se v dnešní době stává stále oblíbenějším a je to potenciální produkt v budoucnu

Back