Banner
Domů > Znalosti > Obsah

Rozdíl mezi luteinem a zeaxantinem

Mar 16, 2016

Lutein a zeaxantin jsou poměrně polární karotenoidní pigmenty, které se nacházejí ve vysokých koncentracích v petrželce, špenátovém, kuřecím, žloutkovém a luteinem zpevněným jídle. Ukázali několik příznivých účinků na zdraví kvůli své schopnosti působit jako záchranáři reaktivních druhů kyslíku a vázat fyziologické proteiny u lidí. Carotenoidy obecně představují tetraterpenoid, který má 40 uhlíkových skeletů a tvoří 8 izoprenových jednotek a obsahuje dvě třídy, a to karoteny (čistě nenasycené uhlovodíky) a karotenoidy s atomy kyslíku, které jsou označovány jako okysličené karotenoidy nebo xantofylové karotenoidy. Makulární karotenoidy jsou dietní lutein a zeaxanthin a jejich konverze isomer mezo-zeaxanthin, který je karotenem bez provitaminu A (tj. Nemůže být přeměněn na vitamín A).

Důležitými členy okysličených karotenoidů jsou lutein , zeaxantin, β-kryptoxanthin, kapsantin, astaxantin a fukoxantin. Obrázek 1 uvádí chemickou strukturu makulárních pigmentů nalezených v sítnici. Odhaduje se, že asi 90% všech karotenoidů v severoamerických dietách se skládá z lykopenu, β-karotenu, α-karotenu, luteinu , β-kryptoxanthinu a zeaxantinu. V přírodě bylo izolováno a charakterizováno více než 600 karotenoidů, avšak v lidském mléce, séru a tkáních bylo zjištěno pouze asi 40 karotenoidů.

Procento hlavních karotenoidů nelidského séra je lutein (20%), lykopen (20%), β-karoten (10%); β-kryptoxantin (8%), α-karoten (6%) a zeaxantin (3%). Lutein a zeaxantin jsou hlavní diety karotenoidů, které se nacházejí v lidské sítnici a chrání makulu před poškozením modrým světlem, zlepšují zrakovou ostrost a zachraňují škodlivý reaktivní kyslík. Lutein a zeaxanthin společně s jejich běžným mezo-zeaxantinem, běžně označovaným jako makulární pigmenty (MP). Poměr mezi luteinem , zeaxantinem a meso-zeaxantinem se mění, když se excentricita pohybuje od fovey. Ačkoli lutein a zeaxantin byly rovněž detekovány v prenatálních očích, netvořily viditelnou žlutou skvrnu.

Nebyly pozorovány žádné rozdíly ve věku (ve věku od 3 do 95 let) v množství luteinu a zeaxantinu. Poměr luteinu k zeaxantinu se však lišil mezi kojenci a dospělými. U kojenců převládá lutein nad zeaxantinem ve foveu a opak je pravdivý po 3 letech věku. Strukturálně rozdíl mezi luteinem a zeaxantinem je v typu iononového kruhu, lutein obsahuje β-iononový kruh a ε-iononový kruh, zatímco zeaxantin má dva β-iononové kruhy. Lutein a zeaxantin jsou izomery, ale nikoli stereoizomery, které se liší v poloze nenasycenosti dvojné vazby v koncovém kruhu. Lutein může existovat v možných osmi stereoizomerních formách, protože existují tři chirální centra, ale v přírodě existuje především v Z (cis) -formu (R, R, R). Zeaxanthin má na druhé straně dvě chirální centra, ale vzhledem k symetrii existuje pouze ve 3-stereoisomerních formách (R, R), (S, S) a (R, S-meso)

Kde koupit lutein ?
Můžete mít hluboké porozumění luteinu . Xi'an Fengzu Biological Techology Co, Ltd, jako Čína profesionální dodavatel rostlinných extraktů a monomer, se věnuje poskytování různých čistých rostlinných extraktů a monomer s výhodnou cenu. E-mail můžete odeslat na adresu sales@fengzusw.com přímo za konkurenční cenu a odborné znalosti. Pro dlouhodobou spolupráci jsou k dispozici bezplatné vzorky. Těšíme se na váš dotaz.


Back