Banner
Domů > Znalosti > Obsah

Použití rotenonu

Aug 18, 2016

Rotenone se používá jako pesticid, insekticid a jako neselektivní piscicid (rybářský vrah).

Komercializuje se jako kubický, tuba nebo derris v jediném přípravku nebo v synergické kombinaci s jinými insekticidy. Ve Spojených státech a Kanadě jsou všechna použití rotenonu vyjma piscicidu postupně ukončena.

Rotenone historicky používají domorodé národy k lovu ryb. Typicky rostliny obsahující rostliny rostlin rodu Fabaceae jsou rozdrceny a zaváděny do vody a rotenone zasahuje do buněčného dýchání, postižené ryby se zvedají na povrch při pokusu o pronikání vzduchu, kde se snadněji uloví .

Rotenonový prášek používají vládní agentury k zabíjení ryb v řekách a jezerech ve Spojených státech od roku 1952.

Odběr vzorků s rotenonem v malém měřítku využívají výzkumníci ryb, kteří studují biologickou rozmanitost mořských ryb, aby shromažďovali tajuplné nebo skryté ryby, které představují důležitou součást rybářských společenství pobřežních oblastí. Rotenone je nejúčinnějším nástrojem, protože jsou nutné jen malé množství. Má jen nepatrné a přechodné vedlejší účinky na životní prostředí.

Rotenone se také používá v práškové formě k léčbě svrabů a vší hlavy na člověku a parazitických roztočů u kuřat, hospodářských zvířat a zvířat v zájmovém chovu.

Rotenone se používá jako organický pesticidový prach pro zahrady. Neselektivní v akci zabíjí bramborové brouky, okurkovité brouky, blechoskopy, červy zelí, malinové brouky a špargle brouky, stejně jako většinu ostatních členovců. Rychle biodegraduje za teplých podmínek, takže škodlivé zbytky jsou minimální. Lehké zaprášení na listy rostlin bude hmyz kontrolovat několik dní.


Back