Banner
Domů > Znalosti > Obsah

Co je Veratrine?

Sep 15, 2016

Veratrin (cevadin) je směs alkaloidů s proměnlivým složením, získaných ze sabadilie, sušených zralých semen Schoenocaulon officinale, vyčerpáním práškových semen alkoholem. Je také oficiální v USP. Veratrin se vyskytuje ve formě bílých nebo šedo-bílých práškových masek, které jsou amorfní, bez zápachu a mají velmi trvanlivou hořkou a intenzivně prudkou chuť, po níž následuje pocit necitlivosti. Prášek způsobuje intenzivní podráždění nosní sliznice a vyvolává násilné kýchání. Mírně hygroskopický na vlhkém vzduchu. Alkoholický roztok je alkalický vůči lakmusu. Jeho bod tání je špatně definovaný a leží někde mezi 145 ° a 155 °.

Rozpustnost přípravku Veratrine :

Téměř nerozpustný ve vodě; rozpustný ve vroucí vodě (1 v 1000), alkohol (1 v 3), ether (1 v 6), chloroform (1 v 3), olivový olej (asi 1 z 80), mírně glycerin; volně ve zředěných kyselinách, ale zanechávají slabé stopy nerozpustného, hnědého, pryskyřičného těla; velmi rozpustný v benzenu a amylalkoholu, nerozpustný v petrolejovém benzinu.

Složky přípravku Veratrine :

Smíšené alkaloidy se skládají především z cevadinu (veratrinu), veratridinu, sabadilinu (cevadilinu), sabadinu, sabadininu a sabatinu, což pravděpodobně není určitou látkou. Cevadin, C32H49NO9, je krystalický alkaloid, který může být rozložen zahříváním alkoholovou potašou na kyselinu methyl-krotonovou (kyselina tiglická nebo cevdenová), C5H8O2 a amorfní báze, cevedin (cevin); veratridin, C27H53NO11, je amorfní a může se podobně rozložit na kyselinu dimethyl-protocatechuovou (kyselina veratrická), C9H10O4 a amorfní báze, verine (veratroin), pravděpodobně identická s cevinu; sabadilin (cevadilin) je amorfní báze, C34H53NO8; sabadin, C29H51NO8 a sabadinin jsou oba krystalické těla.


Back